Chov

Nejsnadnější tím pádem pro začátečníky je jenlebší chovat motýla Samia cynthia (martináč- SATURNIDAE).

Je to velmi lehké na chov. Jedna samice má kolem 300 vajíček. Spáření je také jednoduché, jen musíte mít nějakou skřín a tam nějaké provázky, a na nich kukli nebo něco na čem by mohli vyset a v pohodě se vám spáří.Já někdy dávám samce pryč protože  jsou furt na samicích ale pro začátečníky to nedoporučuji. Ale samozdřejmě skušený chovatel klidně muže.

Housenky mít ze začátku v nějaké petriho misce nebo v nějaké misce na jahody nebo něco- ale nesmí tam díry. Jak vyroustou (1 cm) tak je dejte na větývky co dáte do vody.

Kuklí se sami můžete je trubičkovat ale nemusíte je to zbytečné! Hlavně nedoporučuji pro začátečníky trubičkovat protože nepoznáte kdy je housenky připravana ke kuklení a bud by byla malé nebo by vám housenky zemřela. Trubičkuje se tak že vezmete papír a uděláte ruli . Tam dáte housenku a konce zaděláte.

V PŘÍPADĚ NEJASNOSTI ČI NĚJAKÉ JINÉ INFORMACE NAPIŠTE!

 

 

 

 

 

                                                                      

                       Daphnis nerii

                                                              Lišaj oleandrový 9-12 cm

 

Jak získat chov: K získáni chovu je u nás jediný možný způsob  jít na Etno-burzu. Tam si koupit kukly nerii. Komu nejde o chov ale spíše o radost z pěstování je možné si koupit ovo či malé nebo už vzrostlé housenky. O housenky je velký zájem takže musíte přijít před otevírací dobou nebo si později koupit ova o která není takoví zájem. Ale není to těžké nechat je vylíhnout.

 

Chov: O ova se téměř nestaráme. Najdeme si nějakou misku nebo láhev  a na otevřený prostor natáhneme sítku. V žádném případě nebudeme vajíčka postřikovat nebo jej dávat na mokrou vatu. Někteří chovatelé doporučují ji dat na vlhkou vatu ale podle mích zkušeností to není dobré protože se housenky slepí a nevylezou a po té zahynou. Další chyby co můžete udělat je že budou na průvanu a taky po té zemřou. Ale zase nesmí mýt zavřenou láhev ve které jsou. Nejlepší je dat je do skříně a tam jim to větrá ale nefouká.

Po té co se ova vylíhnou tak vezmeme jemný štěteček a opatrně je předěláme do Petřino misky.

S housenkami pokud to není potřeba tak nehýbeme a ani je nebereme.

Nachystáme si petriho misku   a do ní dáme umyté listy ptačího zobu. V žádném případě z nich nemůže téct když je tam dáváte! U housenek se velmi rychle dělá plísen. Když tam máme listy a i housenky tak vezmeme potravinářskou folii a napneme ji na vršek Petřino misky ale tak pevně aby 3-5 mm housenky neutekli. Nesmí tam být málo a ani moc listů protože když tam bude málo tak se malé housenky nedostanou potravě a když tam toho bude moc tak zůstane trus na listech a housenky po té můžou uhynout na plísen nebo je trus zalepí a oni se z něj nedostanou a po té uhynou. Listy musíme denně vyměnovat. Pokud jsou na listu housenky tak je nezděláváme ale jen zděláme trus z listů pokud tam je. V žádném případě nezděláváme housenky listů dokud jsou malé!

V Petřino misce je necháme dokud nemají kolem 4 cm. Pokud dosáhnou této velikosti tak je musíme dat do větší nádoby. Nejlepší je terárium nebo akvárium. Ale poněvadž většina lidí na to nemá prostředky tak jde je dat do kyble nebo do sítky ve které jsou větve.

Nesmíme je nechat do větší velikosti v Petřino misce protože mají velký trus a během půl dne se udělá plísen a může vám zemřít desítky housenek. Po té je to docela snadné ale nedoporučoval bych to začátečníkům. Housenky se kuklí pod nějakou věc do země takže stačí dat 10 cm písku s hlínou a dat tam malou lištu nebo něco podobného. Kuklí se poměrně snadno. Tak 1 týden po zakuklení je opatrně vyndáme a dáme je do klece kde je budeme rozmnožovat.Kukli nesmíme také vlhčit. Že nám kukli nezemřeli poznáme že po 1-2 týdnech začnou tmavnout a vyrýsují se jim oči a po té trvá několik dní do vylíhnutí.

Vylíhlé dospělce denně krmíme tak že je odchytneme a špedndílem jim vytáhneme sosák a ten jim dáme do misky s cukrovou vodou. Necháme je tak 2 min až se napijí a vrátíme je zpádky.

 

 

Lov: Lov u nás je téměř nemožný. Bylo zaznamenáno pouze pár jedinců zpatřených u nás. Takže pokud je chceme chytat musíme na jih.Tam se chytají převážně na květy oleandru.

Je to motýl velmi rychlí a opatrný.

 

Živné rostliny:  V přírodě housenky ožírají listy oleandru(Nerium oleander). V zajetí můžou mít ptačí zob (Ligustrum vulgare) , brčálu (Vinca) nebo vinnou révu (Vitis vinifera) .

 

 

 

 

 

 

 

Rozšíření:  Motýl je rozšířen po celé Africe a jižní Asii a migruje na sever do Evropi.

Byl i zaznamenán na Havajských ostrovech.

 

 

Baočka jilmová

Babočku jilmovou chytnete nejlépe na jaře když kvetou kočičky! Na ty so babočky moc rády sedají a sajou nektar.

U kočiček můžete chytnout teméř všechny babočky, hlavně B. jilmovou, B.b.c.  ,B. osiková, B. kopřivová, B. paví oko atd. 

 

 

Kontakt

Jan Kočař

lisaj@email.cz

Vyhledávání

Kalendář akcí

14.12.2008 08:30

Brno burza

  o5 stejné!
29.11.2008 09:00

České Budějovice- burza

  České Budějovice - entomologická burza - sobota 29.11.2008 (předběžný termín), Kulturní dům Vltava, ul. F. Ondříčka 46, České Budějovice od 9-13 hod Entomologická burza (The Insect´s exhibition - Die Insektenbörse) České Budějovice Informace na mob.: 604 368 732, e-mail:...
23.11.2008 08:30

Brno burza

  nic new.
08.11.2008 09:00

Břeclav-burza

  Břeclav -prodejní výstava - sobota 8.11.2008, Kulturní dům Břeclav od 9-13 hod. Pořádáme prodejní výstavu tropických a evropských motýlů a brouků, odborné literatury,  pomůcek, nářadí ke sběru a preparaci hmyzu. Všechny účastníky uvedené akce žádáme, aby dodržovali...
19.10.2008 08:30

Burza-Brno

  Burza Brno
18.10.2008 08:00

Napajedla- burza

Napajedla - entomologický výměnný den a výstava - sobota 18.10.2008,  v prostorách TJ Sokol Napajedla od 8-12 hod. Mezinárodní setkání sběratelů a chovatelů brouků, motýlů a ostatních skupin hmyzu.  Součástí je nákup, prodej entomologických potřeb a odborné literatury...
28.09.2008 08:30

Burza Brno

20.09.2008 08:00

ento-buzra Praha

  Praha - výměnný den pořádá ČSE - sobota 20.9.2008, Kulturní dům Barikádníků, Saratovská 20, Praha 10 od 8-14 hod. Burza je setkáním sběratelů a chovatelů brouků, motýlů a ostatních skupin hmyzu.  Nákup, prodej, výměna a také prodej odborné literatury...
06.09.2008 08:00

ento-burza Pardubice

  Pardubice -jedna z největších v čr entomologická burza - sobota 6.9.2008, ABC-klub Pardubice od 8-14 hod. Mezinárodní setkání sběratelů a chovatelů brouků, motýlů a ostatních skupin hmyzu.  Součástí setkání je nákup, prodej, výměna a také prodej odborné literatury a...
31.08.2008 08:30

Burza Brno

  31 Srpna burza Brno. Stejné místo, stejní lídé atd.

Novinky

19.04.2008 08:08

Informace pro návštěvníky

Děkujeme za návštěvu a určitě nám pište a ptejte se! Doporučujeme chodit sem tam na tyto web stránky kvůli novinkám atd.
01.04.2008 22:15

POZOR!!!!! Martináči

Pozor od začátku dubna lítají 3 druhy martináčů! Takže honem, honem! Na bukový do budových nebo dubovýc listů! Na habrový někam kde jsou habry a na hrušnový nekam do Znojma!
07.03.2008 16:43

Webová prezentace

Tato stránka je pro lidi co je zajímá hmyz nebo se rádi přiučí něčemu jinému. Proč se vracet zpět? - aktuální termíny burz v čr a sk. - nové zajímavosti   -nevé fotky -odpovědi na otázky

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode